Type of loom Dobby loom
Year of manufacture About 1934-1936
Manufacturer Karl Kärsin
 Place of manufacture Räpina (Estonia)
The last owner or weaveThis loom's las owner was Pille Reimann. Her grandfather built a working copy of this loom for Pille Reimann's grandmother to use along side this one.
Width of loom 1,5 meters
Extras Flying shuttle system
Shafts 22
Treadles 1
Loom condition Renoveerimisel
Oli meeldiv lõpuks sõita Räpinasse, et kohtuda Karl Kärsini valmistatud kangastelgedega. Karl valmistas need oma naisele 30-ndatel aastatel. Abikaasa andis hiljem teljed Pille Reimanni vanaemale. IIDA muuseumikogus on nüüd Karl Kärsini dobby peaga kangasteljed.

Karli valmistatud dobby peal on erinevalt minu teistest kangastelje peadest kaks paralleelset konksurida. Konksud on justkui paaris. Kui mustrit lugev konks koos niieraamiga tõuseb siis tema paariline langeb. Paaris olevad konksud on põranda tasapinnas ühendatud rullil jooksva nööriga. Antud süsteem asendab raskust, mis peaks olema niieraamide all. Kui mustrit lugev konks jääb tööst välja, siis paariline tõuseb ehk hoiab mittetõusvat niieraami all asendis.

Osaliselt näeb Karli dobby süsteem välja nagu minu arvutitelje oma. Seal on samasugused vedrudega tüüblikesed, mis teatud asju lükkavad. Igaljuhul, kõik on väga põnev.

Dobby pea loeb puidust lippidele metallist tüüblitega märgitud mustriketti.

Karli kangastelg saab kindlasti renoveeritud ja tööle pandud. ;-)

http://iida.ee/blogi/karl-karsini-kangastelje-otsimislugu