Zakard- ja damasttelgede õppereis

Üks seiklusrikas nädal Taanis ja Rootsis.
Kõik algas sellest, et Anu Kõnnusaar ütles, et Anne Martensson soovib kellelegi Eestis ära anda zakardkangastelje. Telje omamiseks pidin aga ette võtma sõidu Malmösse. Stockholmist Malmösse on veidi rohkem kui 600 km. Seega vajasin paari päeva taastumiseks kohapeal ja oli muidugi ka huvi veidi ringi vaadata. Otsustasin jääda kolmeks päevaks. Tahtsin külastada Hans Thomssoni töötuba ja Anne pakkus välja Linakudumise muuseumi Taanis ja Gunnel Martenssoni töötoa.

Esimene päev...Linakudumise muuseum Taanis

Tore oli näha sama ideega ülesehitatud ettevõtmist nagu mina püüan teha. Taanis asuv muuseum on töötav muuseum. Enamus kangastelgesid, osad kuni 100 aastat vanad, on töökorras. Muidugi ei saa nendega enam toota masstoodangut, kuid siiski, töökorras. Suur zakardkaartide kogu, milleks on tegelikult eraldi ruum kuhu meid ei viidud.  Teljed on pärit Tommerup Weaving Factory-st mille direktor Kurt Reindel säilitas need peale tehase sulgemist. Hiljem saadi ruumid Krengerup-i mõisalt ja kogu töö muuseumis tehakse vabatahtlikuna. Projekti on haaratud praegu 14 inimest. Talvel toimuvad kursused ja suvel on avatud muuseum, kohvik ja näitused. Suur osa kangaid on damastkangad. Masinate hing mulle tundus on 80-ne aastane Bent Bille, kes sattus sinna, kuna tema naine oli kangakudumisega seotud.

http://hoervaevsmuseet.dk

Teine päev... Dahlakra Damast, Gunnel Martenssoni töötuba ja galerii

Rootsis kootakse väga palju damastkangaid, kuna seal on kaks damasttelgede tootjat. Damastteljel saab tegelikult kududa erinevaid tehnikaid kuid rootslased armastavadki peamiselt damastkangaid. See tähendab, et sa võtad näiteks taustaks koepindse atlase ja mustriosaks lõimepindse atlase nagu meie Jüri meeste vestil. Kood kas sama materjaliga või kahe värviga, lõim üks värv ja kude teine värv. Damastkangast saad kududa, kas kordustega näiteks kümme puud reas(tõmmates üles niieraame) või vabalt(tõmmates üles niiegruppe), puu on siis ükskõik millises kohas kangal. Sa saad telje rakendada nii, et mõlemad versioonid on korraga ühes rakenduses. Saad kududa kõigepealt näiteks puude rea ja siis täiesti suvalise asja suvalisse kohta ja siis jälle puude rea. Samuti saad teha äärele rapoori või eraldi mustri. Rakendus on sama aga sikutad telje küljes erinevaid asju. Üheltpoolt kootakse Rootsis damastkangaid enamasti valge või linase või muu heleda värviga. Sellist kärtsu-mürtsu-pauku eriti ei tehta. Ja teisalt ei katsetata ka eriti hulle lahendusi/rakendusi. Ka zakardteljel tahetakse kududa damastilaadset kangast.

www.dahlakra.se
Kolmas päev...Hans Thomssoni tööruumid endises meiereis.

Hansu juures tundsin jälle sarnasust enda ettevõtmistega va. see, et ma ei tooda hetkel midagi. Majja astudes ootas meid Hansu enda valmistatud lõunasöök, kook ja kohvi. Laud oli kaetud valge linaga, mis oli tema meistristaatuse eksamitöö. Kui peamiselt olin kohanud valgeks värvitud seinu, siis Ants oli oma interiööris püüdnud säilitada autentsust ja originaaldetaile nii palju kui võimalik. Ka renoveerimist oli ta püüdnud teha ajastutruult. Ants rääkis, et tema vanaemal oli olnud pudelisse pistetud mini kangastelg, sarnane nagu laevadega tehakse. See oli aga kaduma läinud. Kui ta 17 aastat tagasi oma meiereimaja ostis leidis ta sealt samasuguse pudeli, milles oli samasugune kangastelg.  Ants kasutab kudumiseks nii damast kui zakardkangastelgi. Ta on kudunud lauatekstiilid Rootsi kuningakojale. See oli kingitus rootsi rahva poolt. Töö oli nii keeruline, et ta kudus 10 sm-t päevas viis aastat. Antsul on uskumatult suur zakardpeade kogu. Pead on enamasti sarnased sellega, mille Anne mulle andis ja kogu vanu käsitsikootud damastkangaid. 

http://htdamast.se/

Minu võõrustaja, kes mulle zakardteljed andis, Anne Martensson, on väga täpne ja nõudlik õpetaja. Tema kangastelgedel ei ole ühtegi puidupindu püsti, kõik lahendused peavad olema parimad/täpseimaid. Tal on tohutu kangakudumisalane raamatukogu, suur süstikute kogu, perfektselt viimistletud ja mappidesse jaotatud tööproovid jne. Mõtlen, et teda ei saagi lubada siia metsikute eesti kangastelgede vahele....naljaga, see on tema tervisele ohtlik :-))

Reis ise oli minujaoks korralik autosõidueksam. Muidugi kiirteed on Rootsis ülihead ja pole tegelikult mingi probleem sõita Rootsist Taani üle nende suurepäraste sildade ja edasi Euroopasse. Maksimum kiirus on 120.  Asi on seda väärt, kui võrrelda Läti kaudu minekut. Ja lõpetuseks suutsin ma oma zakardpea reisimise käigus korralikult sassi ajada ja pean nüüd läbima eksami iseendale, et see uuesti korda sättida. 
Eelmine
Karl Kärsini dobby kangasteljed
Järgmine
Kärdla kalevivabrik 1829–1940

Lisa kommentaar

Email again: